Drogie Koleżanki,
Drodzy Koledzy,

Gorąco zapraszam do udziału w XIII Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, która odbędzie się w dniach 5-8 maja 2021 roku. Organizujemy ją pod hasłem „Wyzwania współczesnej alergologii”, które doskonale oddaje stan naszej rzeczywistości.

Ostatnie kilka miesięcy to permanentna zmiana naszych nawyków i przyzwyczajeń w procesie diagnozy i terapii osób z alergiami. Podstawowe narzędzia diagnostyczne jakim są testy skórne czy spirometria, są co najmniej średnio wykonalne, zaś te, które kiedyś były co najwyżej ciekawostką – jak teleporada, stają się codziennym elementem pracy alergologa. Rok temu bezpośredni kontakt z pacjentem był fundamentem właściwej diagnostyki, dziś musimy poszukiwać alternatyw – równie efektywnych, a przede wszystkim bezpiecznych metod rozpoznawania i terapii chorób. Alergologia Anno Domini 2020 to także wyzwania dla całego systemu leczenia w Polsce – tak by nowe priorytety nie przesłoniły decydentom faktu, że inne choroby wcale nie zniknęły. Ludzi cierpiących z powodu astmy, pokrzywki czy nieżytu nosa nie ubyło, a brak odpowiedniej i szybkiej diagnozy będzie obciążeniem nie tylko dla samych pacjentów, ale i właśnie systemu zdrowia, który będzie musiał zmierzyć się jutro z dzisiejszymi zaniedbaniami.

Nie da się także ukryć, że wyzwaniem współczesnej alergologii jest także edukacja. Bez przesady można powiedzieć, że oferta kształcenia podyplomowego w naszej specjalizacji była niezwykle bogata, w czym niemały udział ma właśnie Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Bez trudu dostrzegamy, że w ostatnich miesiącach musieliśmy przeformatować wiele naszych „żelaznych punktów” w kalendarzu alergologa – ostatnia Konferencja Szkoleniowa czy Kliniczne Forum Ekspertów PTA w 2020 roku zagościły do świata wirtualnego. Jest to duże wyzwanie dla uczącego i uczących się, gdyż jak doskonale wiemy nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz w procesie edukacji. A to właśnie w naszej specjalizacji istnieje paląca potrzeba ciągłej aktualizacji wiedzy – truizmem jest stwierdzenie, że to na barkach alergologa czasem może spoczywać decyzja czy np. duszność jest efektem astmy czy też innej, często poważniejszej choroby.

Jak łatwo można zauważyć, wyzwań współczesnej alergologii jest wiele. Dlatego jeszcze raz zapraszam do aktywnego udziału w XIII Konferencji Szkoleniowej PTA on-line, która wielu z nim stawi czoła.

Do zobaczenia na XIII Konferencji Szkoleniowej PTA!

Prof. Marek Kulus
Prezydent
Polskie Towarzystwo Alergologiczne